IP kamera TP LINK NC450

Úvodem

TP-LINK NC450 Moje první kamera byla EDIMAX IC-3030Wn, což na svou dobu (2011) a cenu byla povedená kamerka. Odstavil jsem ji jen proto, že byl zrušen doprovodný web, který umožňoval protunelovat se do internetu i při dynamicky přidělované adrese mým internetovým providerem. Pokud toto máte vyřešeno jinak, je kamerka stále k dispozici :)

Výběr

Ale to vás asi nezajímá, jde o jejího nástupce. Výběr tentokráte nebyl tak dlouhý jako obvykle. Využil jsem své databáze testů a nalistoval Computer 7/16, kde je test IP kamer.
Test 12 kousků vypadal slibně, líbí se mi především jejich tabulky a fakt, že zkoumali i SW vybavení a možnosti prohlížení videa na internetu. Nejlepší (Airlive SmartCube 300W a D-link DCS-5222L) vypadaly slibně, ale stály přes 4000 Kč, což mi na tuto domácí hračku přijde dost (záleží samozřejmě na účelu, proč kameru pořizujete). Dobrou cenu (1900 Kč) i schopnosti ukázala kamera TP-Link NC250 (recenze!), tak jsem šel pro ni na Heuréku, kde ji lze sehnal levněji i dráze, než psali v Computeru, cena se ovšem mění v čase.
Vypadalo to, že je rozhodnuto, než jsem si všiml, že TP-LINK už má novější a vybavenější model a to právě NC450. Lze ji koupit od cca 2100 Kč až po cca 2700 Kč, je na Heuréce 4. nejoblíbenější a má navíc: horizontální otáčení o 360, vertikální otáčení, obousměrný zvuk (funguje), noční vidění (funguje) a několik možností, jak sledovat video. Já ji potřeboval rychle, takže jsem koukal, kde je skladem a blízko mě. Dojel jsem si pro ni nakonec do CZC, kde mě navíc přesvědčili prodlouženou 3 letou zárukou, třebaže to není nejlevnější obchod.

SW výbava a internet

Parametry kamerky zde udávat nebudu, to si najdete rychle na webu sami. Ať už na českých stránkách nebo i na YouTube.
Trochu mě zklamal stručný manuál, třebaže v češtině, ale fakt toho tam moc není a musíte si stáhnout PDF z webu (zatím dostupné zde), já mám tedy V1, už je V2. Nebo si pročíst překvapivě použitelné FAQ, které výrobce poskytuje. Připojení samozřejmě umožňuje přes ethernet i Wi-Fi. WPS mi nezafungovalo (stejně to není moc bezpečné), takže jsem to vzal přes starý dobrý ethernet a přes admin rozhraní nakonfiguroval připojení Wi-Fi, takže teď to jede pěkně bezdrátově a bez problémů.

Teď asi to, co považuji za největší přidanou hodnotu tohoto textu. Našel jsem 4 způsoby připojení se ke kameře a všechny umožňují živý náhled.
1) Webový management (v lokální síti)
Ten budete potřebovat třeba ke konfiguraci Wi-Fi. Takže připojíte kameru ethernetem k routeru a dostanete (přidělíte) nějaké to 192.168.0.X. Připojíte se tedy na http://192.168.0.X/ (bohužel není https), nicméně pozor, je třeba mít povolen JavaScript. V menu je Live View, Basic a Advanced nastavení a System. Lze zde nastavit mnoho věcí ohledně videa, zvuku, ukládání na SD kartu, připojení, LED apod., nicméně já většinu věcí nepotřebuji. Bude to zajímat lidi, co chtějí nahrávat video při detekci pohybu, spravují více kamer apod.

2) Tlustý klient (EXE)
Z webu výrobce si můžete stáhnout malý spustitelný soubor TP-LINK_Camera_Control.exe a nainstalovat si jednoduché management rozhraní. Přišlo mi, že toho umí mnohem méně, co se týká nastavení a spíše to umí zobrazit třeba obraz ze 4 a více kamer. Takže asi to je spíše do nějakého "velína", pokud kamer od tohoto výrobce máte více.

3) Cloudový přístup (přes internet)
Pro přístup přes internet se musíte zaregistrovat v cloudu výrobce, na www.tplinkcloud.com (tady naštěstí už https je). Přihlásíte se lecčíms, ale Live View funguje jen pro některé prohlížeče. S Firefoxem od verze 52 máte smůlu, pokud nepoužijete ESR verzi. Mělo by fungovat ve Chrome (nepoužívám). V Opeře je třeba stáhnout a nainstalovat plugin, ale osobně mi to nefungovalo ani pak. V IE je to samé, pouze s tím rozdílem, že zde mně to již fungovalo a video z kamery se zobrazilo.
Zde nelze udělat skoro nic, pouze je umožněn malý zoom a lze dělat screenshoty nebo nahrávat video do počítače. Lze zde změnit heslo. Zde vidím asi největší slabinu - je tu jen jediný účet. Zde bych si dokázal představit, že by více účtů mělo smysl, třeba admin a host/divák/viewer. Je zajímavé, že ve webovém managementu vytvářet více účtů lze.

4) Mobilní aplikace
Co bude pro většinu uživatelů nejvíce "sexy", je ovládání a pozorování přes mobilní aplikaci. Jmenuje se TP-LINK tpCamera a lze stáhnout zde. Já zkoušel jen Android verzi.
Mobilní aplikace umožňuje zase trochu jiné věci. Například přes ní bylo nejjednodušší upgradovat firmware v kameře. Aplikace umí základní nastavení, ukládat screenshoty i video, ale zejména online sledovat, co se děje. Lze přes ní použít mikrofon a mluvit skrze kameru (to právě předchozí typ neuměl). Paráda je ale samotné ovládání kamery, kde jen tahem po obrazu na displeji můžete natáčet kameru do všech směrů! Řekl bych, že apka se dost povedla.

Ostatní

Co by se dalo vylepšit? Určitě výše zmíněný user management, aby mohl být někdo jen divák, takto je každý správcem. Také by se hodilo nějaké tlačítko "mute", které by kameru dočasně vyplo - na kameře ani není tlačítko pro vypnutí, musíte ji vyrvat napájení, což není moc elegantní. Další mě určitě napadne při delším používání.

Na druhou stranu je přibaleno slušné vybavení, je tam i PoE redukce, šroubky pro přichycení na zeď či strop, ethernetový kabel nebo prodlužovací šnůra pro napájení!
Myslím, že s touto kamerkou chybu neuděláte.


Poslední změna v této rubrice (last change): 29.04.2017 [vznik]
(Created by Harry 28.04.2017)
[ Nahoru | Kontakt ]