Jak na streamované video?

Jak stahovat videa z YouTube i odjinud?

Jak stahovat video z archivu České televize?

Zachytávat a ukládat video, které se na internetu pouští "v reálném čase" - tj. načítá se v průběhu přehrávání, tzv. streamované (česky nehezky proudové) video, byl dlouho velký problém. Zatímco ke klipu, který je někde uložený jako celek, jste se vždy lehce dostali a uložili si ho k sobě pro pozdější prohlédnutí, u streamu to nebylo možné. Museli jste koukat na video online v prohlížeči, což zejména při připojení k internetu vytáčenou tlf. linkou nebyl žádný med.

Teď je již situace mnohem lepší. Internet je rychlý, stále rozšířenější a hlavně konečně existují nástroje, jak si video jednoduše stáhnout aniž byste luštili dlouhé návody a spouštěli desítky skriptů. Můžete tak stahovat původní vysílání z archivů našich celoplošných televizí nebo si stáhnout své oblíbené klipy z YouTube, MySpace, GoogleVidea a dalších.
Jak na to? O tom je tento článek.

Obsah

Problematika videa je široká, článek postupně narůstá, proto zde jsou oblíbené rychlé orientační odkazy:
- Minimum teorie
- Jak postupovat?
- ONLINE aplikace pro stahování videa
- OFFLINE aplikace pro stahování videa
- Jak převést soubor FLV?
- Pomocné aplikace
- Jak na streamovamé audio?
Berte prosím na vědomí, že stránka vznikla v roce 2007, aktivně jsem ji rozvíjel do 2013, teď aktualizuji nárazově. Hlavně připisuji nové funkční weby a softy, které umí něco stahovat.

Minimum teorie

Video je uloženo v různých formátech a je na něj na internetu odkazováno pomocí Java skriptu, ActiveX komponent, HTML5 a dalších technik.
Řada aplikací funguje tak, že sleduje HTTP provoz a snaží se odhadnout, odkud se soubor přehrává a buď zjistit lokaci souboru nebo aspoň umožnit jeho zachytávání (odlišit od ostatní http komunikace). Většina aplikací však využívá techniky spočívající v tom, že znají způsob na jehož základě daná stránka video streamuje - pak podobně jako antiviry funguje jen se "známými" službami typu YouTube apod.
Disclaimer: Před stahováním se ujistěte, že neporušujete licenční ujednání dané služby! Tato stránka vás nenabádá k nelegálnímu stahování, pouze řeší technický problém ukládání streamovaného videa, a nenese tak žádnou zodpovědnost za to, jak uvedené informace použijete. :)

Jak na to aneb jak postupovat?

Nejlehčí je použít webovou službu (to jde však jen pro YouTube apod.) nebo vhodný doplněk do webového prohlížeče. Pokud toto selže, musíte nasadit offline aplikaci, např. geniální YouTube Downloader, aTube Catcher nebo SDP Downloader. Nestačí-li aplikace zdarma, zkuste user-friendly komerční aplikace, např. NetTransport nebo Replay Media Catcher. Jinak musíte zkusit ruční práci a nejbrutálnější metodou je pak hrubá síla zachytávání obrazovky. Bohužel žádná metoda není 100% a hlavně vše se v čase mění a na to lze v rámci této hobby stránky reagovat jen omezeně.
Následně míchám stahování online videa a streamu, rozdělení je dle způsobu stahování. Většinou aplikace nezkoušeny.ONLINE aplikace pro stahování online videa

WEBOVÉ SLUŽBY

Webovými službami rozumím webové stránky a služby umožňující stahování videa z webů třetích stran jejich prostřednictvím. Bohužel většinou neumí české weby.
- KeepVid - Convert video and audio, edit video, compress video online
- Savevideo.me - mělo by fungovat pro Dailymotion, Facebook, Vimeo, Twitter, Vine, Aol Video, Rumble.com, Ustream
- 2conv.com - dokonce česky

Pomocí DOPLŇKU PROHLÍŽEČE

- Video DownloadHelper (FF plugin, HomePage projektu)- další plugin do FF, prý lepší než VideoDownloader /ten jsem zrušil, nefungoval/; hlavně umí stahovat více obsahu, nejen video. Dá se použít i pro uložení ASX souboru, z kterého pak vyčtete adresu videa. Pokud si přidáte ConvertHelper, můžete video při stahování rovnou konvertovat.
- DownThemAll! (HomePage, plugin) - plugin do Firefoxu, který umí stáhnout všechno zajímavé na stránce (nezkoušeno).

OFFLINE aplikace pro stahování online videa

Dříve jsem měl rozděleny aplikace na stahování z YouTube a ostatních serverů, nyní to již nemá smysl. Pokud chce SW své místo na Slunci, musí umět stahovat z YouTube a často toho umí mnohem více - další servery, konverzi formátů apod.

FREE

Komerční

Hrubá síla = zachytávání obrazovky/okna

Nástroje snímají pracovní plochu či vybranou část kompletně, pozor tedy na kurzor. U některých nemůžete po dobu nahrávání videa, dělat na počítači nic jiného než mít otevřený prohlížeč s daným videem. Cukání z důvodu slabší linky bude vidět též. Hlavní rozdíl od stahování již hotových videí je samozřejmě v tom, že doba přehrávání streamu se rovná době jeho nahrávání.

Nejnověji (6/2021) doporučuji skvělý open source - OBS Studio. Zkoušel jsem úspěšně na placeném streamu.

Zkušenost s CamStudio: uloží, ale bez zvuku (nějaké možnosti záznamu tam jsou) a pochybné kvality. Výsledné video nelze posunovat. Zcela nouzové řešení.
CamStudio - open source
Krut - Java aplikace; nastavte zvuk = Stereo Mix, Sample = 44100, zruště Show mouse, fps upravte na 25.


Jak převést (zkonvertovat) FLV soubor?

Pokud konvertory převedou video do FLV formátu (Flash Video File), který není zrovna nejuniversálnější, použijte konvertor.
Vytoužené AVIčko dostanete např. pomocí velmi chytré a mohutné aplikace SUPER. Program Simplified Universal Player Encoder & Renderer umí převádět kdeco a pokud se vám celých 25MB podaří stáhnout (třeba tady), můžete zkusit převod i zmíněného FLV.
Po instalaci spusťte program (pozor, chce se připojovat na internet, nevím proč, ale klidně mu to firewallem zaražte!) a objeví se poměrně složité okno. Zvolte následující:
Output Container: AVI, Output Video Codec: XviD, Output Audio Codec: MP3, Video Scale Size: NoChange, ostatní nechte beze změny. Soubory pro konverzi přetáhněte do dolní části okna myší nebo použijte kontextovou nabídku (Add multimedia files). Ještě nastavte, kam se mají zkonvertované soubory uložit (kontextová nabídka na pravém tlačítku myši - Output File Saving Management), ať je nemusíte lovit z útrob adresáře samotného programu. Převod zahajte tlačítkem Encode.
Transformace bude chvíli trvat, nicméně počítejte s tím, že výsledné AVIčko bude (samozřejmě dle použitého kodeku a nastavení, můžete si s tím pak pohrát) o něco větší než FLV (přibližně o třetinu), ale svého cíle dosáhnete a vzniklé AVI již přehraje každý.

Případně použijte některý z níže uvedených konvertorů.

Pomocné aplikace

SUPER - konvertor videa, free
XMediaRecode - konvertor videa s bohatou nabídkou předvoleb, freeware (zkoušeno)
VLC Media Player - přehrávač všeho (zkoušeno)
TsRemux - otevře stream uložený (např. z digitální televize) do TS souboru (nezkoušeno).


Informační zdroje: Chip 5/09, 11/07, 2/07, Computer 4/07 a 23/06, vlastní zkušenost.

Jak na streamované audio? (nezkoušeno)

Nexus radio
Recordify umí záznam ze Spotify


Manuální postup

Pokud jste šikovní, zkuste manuální přístupy s poměrně vysokou úspěšností.
Pokud Vám nebudou fungovat výše uvedené aplikace, zkuste toto (pozor, poplatné době vzniku!):
1)
- Spusťte video normálně v Internet Exploreru. Po chvíli video zastavte (pokud ho nechcete vidět celé rovnou).
- Většinou se video ukládá do vyrovnávací paměti na disk, stačí najít kam. Mrkněte se na tato místa (notace pro Windows XP, ve Vistách a Sedmičkách existují linky):

-- c:\Documents and Settings\[vas_profil]\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.IE5\
-- c:\Users\[vas_profil]\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Low\Content.IE5\[osmipísmenný_řetězec]
-- pokud video přehráváte a stále nemůžete soubor najít, lze také zkusit aplikaci Process Monitor, kde si nahoře zaškrtněte jen "Show File System Activity" a spusťe "Capture", po chvíli zastavte a koukněte se, jaké soubory systém zrovna ukládá a pravděpodobně to bude hlavně někam do Temporary Internet Files nebo do dočasného adresáře (jeho umístění zjistíte třeba příkazem "set" na příkazové řádce "cmd")

a najděte soubor s koncovkou *.ASX. (V lepším případě najdete rovnou video ve formátu FLV/WMV a tím akce končí, video máte, stačí případně zkonvertovat. Dál netřeba číst:))
Otevřte jej NotePadem nebo tak něčím a v něm najdete skutečný link na médium, obvykle právě na ASX.
- Link předhoďte některému z uvedených programů a ten už si s tím poradí (doporučuji SDP Downloader, ale bohužel se už moc nevyvíjí a není up-to-date).

2)
Tento postup jsem s kolegou vynalezl v 3/2010. Obvykle je totiž problém najít URL, které lze předhodit SDP Downloaderu nebo jinému programu. Dříve fungoval doplněk do FF jménem Firebug, nyní už není (alternativy). Po instalaci totiž umožňuje zobrazit ve svém okně (pro aktivaci hledejte ikonku brouka na spodní liště browseru) zdroják stránky a zejména má "inspection" mod, takže při najetí na nějaký prvek na webu v okně vidíte jeho interpretaci v HTML kódu. Takže si najedete na okno s videem a najdete odkaz na video, nejčastěji nějaký ASX soubor. Dáte do prohlížeče celé URL vedoucí k tomutu ASX a prohlížeč vám jej stáhne. Stáhnutý soubor si otevřete notepadem a již vidíte cestu k požadovanému videu!
Přestože cesta může vést k WMV videu, nemusí se s tím stahovací soft poprat, protože někdy jsou důležité i parametry za souborem, např. "http://aaa.bbb.cc/upload/ukazky/produkty/01.wmv?SESSION_TO_MATCH=35867c9f380e3eb671264caaa044d410&MATERIAL_IDENTIFIER=210251000120007&CONTENT_NAME=10000000011&LIVE=0". Pak musíte zkusit zkopírovat celou adresu i s parametry. Zjistil jsem, že si s tím poradí např. SMPlayer vycházející z MPlayeru pro Linux. V nastavení však najděte Pokročilé-Nstavení MPlayeru a do Možnosti dejte "-dumpstream -dumpfile soubor.avi". Soubor se vám pak stáhne do profilu.
Poznámka 1: Ani tento postup nemusí vždy fungovat, třeba s realtimem na http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/ct24-zive/ si také nevím rady.
Poznámka 2: Stahovaný soubor může být hooodně velký, zkontrolujte si místo na disku. Tipy na vyřešení tohoto problému uvítám (harry_ZAVINACseznam.cz).
Poznámka 3: Zkoušel jsem stahovat pomocí VLC, stáhlo se, ale špatná kvalita (těžko říci, zda pomalý disk, procesor, internet, chyba VLC nebo chyba mezi klávesnicí a židlí). Přehrát však streamované URL z internetu umí, problém je s ukládáním.
Pokud máte nějaký nápad na vylepšení postupu stahování nebo vlastní tip na SW, napište mi na harry_(snek)seznam.cz nebo do návštěvní knihy. Díky!

Další informace
Diskuze na OCguru

Last update: 02.09.2021 (Firebug); Page created: 14.02.2007