Turistický deník

Turistický deník Turistický ruch se propaguje nejrůznějšími způsoby. Specializované weby, turistické soutěže, bující a zkvalitňující se infocentra (někde mají otevřeno celoročně, i v neděli), městské slavnosti a další. Stále populárnější je kombinace s českým hobby-fenoménem, kterým je sběratelství. Dřevěné turistické známky zná každý, dále se dají sbírat magnety, štítky na tur. hole apod. Dokonce existuje Klub sběratelů turistických suvenýrů.

V roce 2011 jsem objevil (a to už existuje od r. 2008) Turistický deník a turistické vizitky. Za inspiraci díky Vláďovi. Sbírám od července 2011. Výhodou tohoto (samozřejmě podnikatelského) nápadu je, narozdíl od dřevěných známek, skladnost a přehlednost (pro úplnost je třeba říci, že i tur. známky mají již i nalepovací verzi). Turistický deník se vám do batohu vejde lehce (nebo jej můžete nechat i doma) a nálepky zaberou ještě méně. Navíc nálepky obsahují kvalitní fotografii místa, takže opravdu poslouží jako dobrá upomínka výletu. Spolu s dalšími informacemi jako GPS souřadnice, telefonní číslo a vlastním zápisem do deníku vznikne unikátní záznam z výletu. Pro mě ideální, jelikož jsem sklerotik a na zápis výletů elektronicky se zpracováním všech fotek většinou nemám čas. Takže doporučuji i vám, jedná se o hezké doplnění vašich výletů o drobné radosti lovu těchto nálepek. Jedna stojí nejčastěji 12 Kč, takže to neleze ani tolik do peněz. Se sbíráním je spojena nějaká soutěž, ale ceny nejsou zas až tak zajímavé a proto pro mě zůstává hlavně ten evidenční a sběratelský důvod. Vydáno bylo přes 4000 vizitek, které zahrnují hrady, zámky, města, ale i vojenské objekty, vodní díla, rozhledny, speciální akce a další. Když vizitek nasbíráte hodně, můžete získat různé šarže a odznaky.

Výhodou je možnost zaregistrovat se a pak online sledovat vizitky, které máte (provozovatel sám načte do profilu, když pošlete aspoň 100 čárových kódů potvrzujících koupi vizitky). Lze tak mít i elektronickou podobu papírového deníku. Na online mapě zase vidíte, které vizikty už máte a zda v oblasti, kam chcete jet, není něco zajímavého. Vizitky tak poslouží i jako inspirace pro plánování výletů.
Kdo potřebuje být ještě mobilnější, může místo webu používat nativní mobilní aplikaci, i když se mi jeví zatím web jako mnohem lepší, s více funkcemi.

[ Nahoru | sekce Turistika | Home Page]